Witamy na forum Graficznie.net! Korzystając ze strony oznajmiasz, iż zapoznałeś się z obowiązującym tutaj Regulaminem.

Asfodel

Rysownik
 • Zawartość

  150
 • Chatbox

  113
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  17

Wszystko napisane przez Asfodel

 1. Painter 2017, tryb kalejdoskopu, Surface Pro 4 Wersja na deviantart Niech ktoś się zlituje i poprawi opis działu na zgodny z gramatyką.
 2. Poćwiczyłam, oczy, uszy, nosy i ostatecznie doszłam do tego. Za refkę robiła pani z darmowego stocka.
 3. Corel Graphic Suite X6, oraz Corel Painter 2016. Tego ostatniego specjalnie sprowadzali w wersji pudełkowej i musiałam poczekać około 10 dni. Następne wersje Paintera kupowałam w wersjach cyfowych bezpośrednio od producenta, bo były specjalne promocje (99 w zeszłym roku i 124$ w obecnym), które nie obejmowały wysyłania pudełek do Europy. Jeśli będę kupować GS 2017 to u jakiegoś polskiego dystrybutora, bo te zestawy w polskiej wersji bywają nawet 500 zł taniej niż na corel.com - nie mówię konkretnie o najnowszej wersji, tylko o tym co obserwuję w kolejnych latach.
 4. Kupowałam w tym sklepie i wszystko było w porządku. Stronę mają przestarzałą, i trochę dziwnie ona działa, ale można się dogadać przez telefon w razie wątpliwości.
 5. Znalazłam w mojej skrzynce e-mailowej spamik informujący o konkursie dla ilustratorów: https://drawcrowd.com/themed_contests/epic-character Można wygrać m.in. prywatną sesję treningową z uznanym ilustratorem, Wacom Cintiq 13 HD, Paintera 2017 i Clip Paint Studio z dodatkami, publikację pracy w prasie branżowej i takie tam cuda. Z konkursem powiązana jest promocja - w trakcie trwania tegoż można kupić Clip Paint Studio w pakiecie z Corel Painter 2017 za 1000 zł z hakiem, co przekłada się na zniżkę 50% - około 1000 zł mniej. Praca na konkurs musi być wykonana w jednym z tych programów, ale można użyć triala. Jeśli ktoś widział lub słyszał o jakiś innych ciekawych okazjach, proponuję dzielić się nimi w tym wątku (chyba że jest już podobny, a ja go nie zauważyłam). To jest, mam na myśli fajne promocje i konkursy, jak ten powyżej, a nie 5% zniżki na hamburgera i uścisk dłoni prezesa. ;-)
 6. Mam poprzednią wersję Wacom Intuos Pro M i jest bardzo dobry - polecam. Niestety po półtora roku siadł mi moduł bezprzewodowy i zastanawiam się nad wymianą tego elementu (jest wymienny). Do rysowania używa się tabletów od rozmiaru M w górę, do obróbki zdjęć lepsze są S. Rozmiar tabletu używanego do rysowania nie powinien być mniejszy niż mniej więcej połowa używanego ekranu. Teraz Wacom Intos Pro występuje jeszcze w wersji w której można na nim położyć kartkę papieru i po niej pisać - dla osoby nie przyzwyczajonej do tabletu to może być miły dodatek, ale pewnie po nabyciu pewnej wprawy przestanie się to przydawać. Oprócz Wacoma na rynku są też chińskie tablety Huion i Ugge - ludzie piszą, że są całkiem w porządku, ale może być problem z serwisowaniem. Przy większym budżecie można się też pokusić o takie coś: http://huion.com.pl/pl/home/30-tablet-graficzny-156-huion-gt-156hd.html - Wacomowe tablety z ekranami są absurdalnie drogie, a jak wspominałam, ludzie używający chińczyków nie narzekają. Rysowanie po ekranie jest dużo wygodniejsze niż używanie zwykłego tabletu graficznego, ale ta wygoda kosztuje. Ostatnią opcją jest zakup tabletu/komputera 2w1 obsługiwanego rysikiem. Do wyboru jest IpadPro (ale to jest dobry wybór tylko dla osób posiadających komputer Apple, bo przenoszenie plików na PC z Windows wymaga stawania na głowie), Surface Pro (zaraz ma wyjść nowa wersja z lepszym rysikiem) oraz klony Surface innych producentów (Asus transformer, Dell Canvas, Lenovo Yoga), z tymże takich urządzenie nie da się podłączyć do drugiego komputera i jest się skazanym na moce obliczeniowe tabletu. Nie kupiłabym też takiego urządzenia bez osobistego przetestowania komfortu rysowania na konkretnym modelu. Na taką zabawkę trzeba mieć przeznaczone ~ 5000 zł (o ile wystarcza nam procesor i5)
 7. Hm. Ogólnie, Clip Studio jest bardziej zaawansowanym i sprawdzonym narzędziem, z drugiej - Paintstorm ma fajniejsze pędzle. Bierz oba. ;->
 8. http://my.smithmicro.com/manga-studio-5.html# Clip Studio Paint Pro za 25$ pod powyższym linkiem. Jeśli kogoś interesuje rysowanie komiksów lub ilustracja, a jeszcze nie ma tego programu - kupować, nie zastanawiać się.
 9. http://www.digitalartsonline.co.uk/news/creative-hardware/dell-canvas-is-low-cost-version-of-wacoms-27-inch-cintiq/#1 Dell Canvas ma się pojawić w marcu i być nieco tańszą konkurencją dla Wacom Cintiq 27 - Wacom kosztuje 2,545$, Dell ma kosztować 1799$. Czyli nadal drogo jak diabli. Trzeba jednak zauważyć, że w końcu jakaś poważna (do tej pory z konkurencji były tylko Huiony) firma nie będąca Wacomem zrobiła profesjonalny tablet - parametry techniczne wyglądają bardzo dobrze - a to może oznaczać, że w końcu coś się ruszyło i jest jakaś szansa na konkurencyjne produkty oraz spadek cen. Żywię nieśmiałą nadzieję, że za jakiś czas na rynku pojawi się więcej podobnych urządzeń i staną się one tańsze, tak jak stało się w przypadku normalnych tabletów graficznych. Urządzenie ma odwzorowywać cały zakres kolorów Adobe RGB, mieć 27 cal przy 2,560 x 1,440 px, mieć bezbateryjne piórko z obsługą pochylenia i możliwość swobodnego regulowania kąta ustawienia tabletu względem blatu. Dodatkowo ma obsługiwać dotyk 20-toma palcami na raz, co by sugerowało, że da się na nim pracować w dwie osoby jednocześnie.
 10. Nowe Surface Pro Tym razem bez numeru. Trochę cieńsze, z akcesoriami w innych kolorach, z procesorami nowej generacji. Główne różnice w stosunku do poprzedniej wersji to znacznie większa żywotność baterii (deklarowane 13 godzin) oraz nowe pióro, z 4098 poziomami nacisku i obsługą pochylenia. Do tego nowy zawias i zgodność z Surface Dial. Microsoft zapowiada aktualizację Windows, która pozwoli na używanie nowego pióra także z innymi produktami z serii, także tymi starszymi. W ten sposób urządzenie pozbyło się dwóch najbardziej krytykowanych cech - słabej baterii i niezbyt wrażliwego pióra i jest obecnie reklamowane jako przeznaczone dla rysowników. Paintstorm http://www.paintstormstudio.com/ Painstorm to program przeznaczony do malowania. Ludzie z grupy "Digital painting - jak żyć" przetestowali i są zachwyceni - program jest prosty, ale zawiera świetne pędzle i zestaw podstawowych usprawnień potrzebnych ilustratorom - wsparcie dla perspektywy, kalejdoskop i lustro, wspomaganie pociągnięć pędzla, kilka różnych metod wybierania kolorów, możliwość łatwego przypisania tekstury do pędzla - jest wszystko co trzeba. Aktualnie jest do kupienia za całe 19$. Tak, dobrze widzicie - 19$.
 11. 1. Trzeba znać dowolny wektorowy i dowolny bitmapowy program graficzny. W przypadku gdy ktoś planuje szukać pracy w agencji wypadałoby znać programy Adobe, jeśli planuje się pracować na własną rękę, to może być też pakiet CorelDraw!, Affinity Photo/Affinity Designer, albo nawet Gimp/Inkscape, ponieważ i tak nie potrzebujesz CMYK 2. Wypadałoby mieć pojęcie o projektowaniu, typografii i kolorach 3. Trzeba mieć pojęcie o tzw. "User Expirience" - czyli jak zrobić stronę żeby była wygodna w użyciu, zrozumiała, przyjazna dla niepełnosprawnych (odpowiednie stosowanie kodu, podpisy pod obrazkami i filmami, rozsądny poziom kontrastu itp.) i skutecznie sprzedawała to co ma sprzedać. Trzeba się oduczyć myślenia o zadrukowanej kartce papieru, a nauczyć myślenia o stronie www jako o czymś, co jest płynne, interaktywne i ma prawo wyglądać nieco inaczej u różnych odbiorców. 4. HTML jest prosty jak budowa cepa, CSS bardziej złożony, ale oprócz nauczenia się tagów trzeba też ogarnąć aktualnie obowiązujące podejście do kodowania - tj. np. jak zrobić stronę która zmienia wygląd w zależności od rozmiaru ekranu, oraz w miarę możliwości da się obsłużyć palcami. Do kodowania potrzebny ci będzie dowolny edytor programistyczny - najlepiej polski, bo zagraniczne niekiedy miewają problemy z polskimi znakami. Poszukaj czegoś darmowego. Z całą pewnością nie potrzebujesz do tego żadnych płatnych programów, szczególnie takich na abonament. 5. Ogólnie, to będąc tobą, zaczęłabym od zakupu aktualnego podręcznika html/css - zwykle w takich książkach są też podstawowe informacje o trendach projektowych, co da ci punkt wyjścia do dalszej nauki. Sprawdź sobie stronę wydawnictwa Helion - coś tam powinno być. W książkach informacje zwykle są poukładane i w miarę kompletne, dlatego sugeruję to, a nie szukanie tutoriali na youtube - żeby nie ominęły cię żadne najważniejsze kwestie. Nieustannie spotykam w necie ludzi, którzy po nauce z tutków niby coś tam potrafią, ale okazuje się, że nie wiedzą co to DPI albo CMYK - lepiej by było uniknąć tego typu sytuacji. Wiem, że eduweb ma jakieś kursy, ale nigdy od nich nie kupowałam, to się nie wypowiem. Jak się ma pojęcie o kodowaniu i rozumie, jak strona działa, to zrobienie projektu jest łatwiejsze, bo wiesz co się da zrobić, a czego się nie da, albo nie powinno.
 12. Generalnie, to nic lepszego od Wacoma aktualnie nie ma. Są natomiast (m.in) chińskie Ugge i Huiony, które są niewiele gorsze (jak twierdzą ludzie z "digital Painting - jak żyć"), a dużo tańsze. Tyle, że w przypadku chińszczyzny jest podobno problem z serwisem. No i masz urządzenia dwa w jednym, takie jak Surface Pro i klony, które czasem da się dorwać w dużych sklepach na ekspozycji. Np. na stronie RTV EURO AGD można wyśledzić, który sklep co ma.
 13. Możesz być nawet uczniem podstawówki, o ile masz skończone 13 lat. ;-) https://helpx.adobe.com/pl/x-productkb/policy-pricing/education-faq.html
 14. A nie lepiej po prostu zamówić przez internet ;-> Tj. od czasu do czasu czytam ogłoszenia o jakiś pokazach sprzętu, ale to niszowy rynek i takie wydarzenia są rzadkie. W Warszawie jest jeden sklep stacjonarny z tabletami, ale nigdy tam nie byłam. Urządzenia dwa w jednym trafiają się na ekspozycji w dużych sklepach z elektroniką.
 15. Do paro-stronicowych gazetek w miarę dobry jest CorelDraw - tyle że nie da się z niego wypuścić takich zaawansowanych pdf-ów jak z InDesign - Draw potrafi je zrobić tylko ze stronami po kolei. Problem się zaczyna, kiedy ktoś próbuje zastępować Corelem, który służy do rysowania wektorów i robienia prostych druczków, program do profesjonalnego składu publikacji. ;-> Do tego on się nie nadaje.
 16. Gazetek raczej nie składam, ale: - większe nagłówki - jakieś podtytuły, kolorowe wypunktowania i pogrubienia, żeby lepiej pokazać kluczowe informacje - jakiś skromny, powtarzalny element graficzny na każdej stronie, nawiązujący do tego co masz na karcie tytułowej (zielony pasek z logiem czy coś w tym stylu) - na obrazku z gniazdkami elektrycznymi ptaszki powinny być zielone, a nie w tym samym kolorze co iksy
 17. Jest taki serwis, który nazywa się useme.eu - działa to jak pośrednictwo - zatrudniają wykonawcę zdalnie na umowę o dzieło i wystawiają fakturę klientowi. Na koniec roku podatkowego dostaje się od nich PIT. Można też mieć dochód z praw autorskich, np sprzedając prace przez Fotolię czy Adobe Stock, co nie wymaga posiadania działalności gospodarczej ale trzeba z tego rozliczyć PIT - co jest dość skomplikowane z uwagi na przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania i muszę z tym iść do jakiejś księgowej.
 18. Myślę, że Surface studio stanowi konkurencję dla stacjonarnych komputerów Apple, tak samo jak Surface Pro i Surface Book są konkurencją na MacBooków - wyglądają tak samo elegancko, parametry techniczne mają porównywalne, a do tego dają wbudowany tablet graficzny. Myślę, że w bogatszych krajach jest wielu ludzi, którzy są skłonni dopłacić do tego, żeby mieć na biurku jedno eleganckie urządzenie zamiast np. zestawu z krowiastym wacomem 27 cali. Ogólnie to seria surface po pierwsze ma być czymś wzorcowym dla producentów komputerów z Windows, a po drugie ma podkopać Apple - i to w pewnym stopniu działa, bo np. Surface Pro niewątpliwie może więcej, niż iPad, a też się mieści do damskiej torby. Pomysł z Surface Laptop jako czegoś dla studentów też nie jest taki absurdalny, jak się na pozór wydaje. Z praktycznego punktu widzenia, jeśli chciałbyś ganiać z laptopem na wykłady i robić na nim notatki, to coś co ciągnie 10 godzin na baterii i waży 1,25 kg jest lepsze od normalnego, taniego lapka, nawet wydajniejszego, który waży 3kg i wytrzymuje 4 godziny. O ile masz pieniądze, ale trzeba brać pod uwagę, że student np. w Niemczech dysponuje inną kasą, niż student w Polsce. Co do wacoma, to podstawową konkurencją dla niego są w tej chwili marki takie jak Huion, Ugge itp. Siedzę teraz na fejsowej grupie dot. malarstwa cyfrowego gdzie jest ponad 3000 osób z Polski aktywnie zainteresowanych malarstwem, i część z nich używa chińskich tabletów graficznych - twierdzą, że jakość jest całkiem dobra i polecają je. W przypadku najdroższych, ekranowych modeli różnica w cenie potrafi wynieść ~ 6000 zł.
 19. Nie opłaca się kombinować. Po prostu poświęć te parę dych i kup sobie stosowną fotę na dowolnym stocku. https://www.shutterstock.com/search/t-shirt+model Jestem pewna, że dobrze zbudowany model w białym/czarnym t-shircie jest do znalezienia - shutterstock wyrzuca tego prawie 800 stron. Natomiast model człowieka 3D jest dostępny za darmo w także darmowym programie DAZ 3D (uzyj google, Luke), koszulkę do niego pewnie da się dokupić w sklepie DAZ-a.
 20. Problem ze smużeniem ma ponoć przeszkadzać w graniu, wszelakoż ja na swoim Eizo gram i jakoś nie stwierdzam jakiegoś efektu tego rodzaju, który by mi w czymś przeszkadzał. Może jakbym się zaczęła specjalnie przyglądać, to coś bym zobaczyła. Przy zastosowaniach artystycznych smużenie nie uchodzi za istotne. No może jakbyś planował robić efekty specjalne do gier i filmów.
 21. Gdzie ty tam widzisz TN? http://pclab.pl/art47360-8.html
 22. Jak wspominałam powyżej, nie będę udawać że znam się na monitorach. Jednakowoż IPS za 500- 700 zł nie budzi mojego zaufania. Za tanio. Edit - jak lukniesz w opinie tego LG to ludzie piszą, że matryca taka sobie. Tak mi się zdaje, że to co kupiłam to będzie konkretnie to: http://allegro.pl/promocja-eizo-ev2333w-pva-uchwyt-klasa-a-i6579362475.html Jestem zadowolona - nie wali po oczach jak taki zwykły za pińcet. Nie jest to profesjonalny monitor do grafiki, ale w porównaniu ze stojącą obok iiyamą widać, że jakość obrazu lepsza.
 23. Nie wszystkie są TN. Niektóre są PVA. Nawet się poklikać nie chce. ;-> Generalnie nowe monitory za 500 - 700 zł to jest najtańszy sort monitorów i za wiele w tej cenie nie zakombinujesz. Jeśli chcesz coś ciut wyższej klasy, to zostają ci używki. Używki Eizo poleasingowe są względnie bezpieczne, ponieważ Eizo jako takie w ogóle nie produkuje monitorów z najniższej półki. Jak pójdziesz do sklepu to zobaczysz, że najtańsze monitory tej firmy chodzą po 2000+ i z jakiegoś powodu mają zauważalnie grubsze obudowy. Jednakże nie będę tu udawać, że znam się na monitorach. Może poszukaj rad na forach komputerowych.
 24. Nie wiem jak szukasz ale wystarczyło wpisać EIZO i odhaczyć opcję "używane". https://allegro.pl/listing?string=EIZO&order=m&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-ele-1-3-0403&buyUsed=1
 25. Mam używane Eizo z Allegro - wyprzedaż po-korporacyjna - i jestem zadowolona. 500 zł zapłaciłam. Nowy tej klasy prawie 2000 by kosztował. Wiadomo, przy używanym zawsze jakieś ryzyko istnieje, dlatego warto poszukać oferty z paroma miesiącami gwarancji.