Urbi

Golf IV by Urbi

6 postów w tym temacie

Witajcie! :)

Bardzo długo zastanawiałem się, czy założyć ten temat, bo średnio podchodzę kategorią... Ale to w końcu OffTopic. Zaryzykuję! :D

Przedstawiam zatem moje wozidełko - Golf IV by Urbi.

R9iZz2t.jpg

Historia

Spoiler

Golfy czwartej generacji pojawiły się w mojej rodzinie już dawno temu. Pierwszy był dziadek, który w roku 2005 zakupił od pierwszego właściciela sztukę z 2003 roku (końcówka serii). Silnik 1.9 TDI, o oznaczniu ATD, 101 kucyków, pięciodrzwiowy hatchback. Kolor: oceaniczny zielony (perła). Mimo, że wtedy nawet nie myślałem o motoryzacji, to zauważyłem, że była to baaardzo trafiona przesiadka (z Opla Astry sedan). Pojawiła się wygoda i cisza, co dla mnie (wtedy - dziecka) było dość odczuwalne. Tym bardziej zaczęło mi się podobać, gdy zobaczyłem jak to auto sprawuje się w rękach wujka (ciężka noga, te sprawy. Swoją drogą, po tej przejażdżce wujek sprzedał swojego Seata w gazie i nabył.. Oczywiście Golfa w dieslu! :D). Im bardziej mi się podobało to auto, tym dłużej przy nim siedziałem. Jako 8-9 latek mało mogłem zrobić sam, ale zawsze pomagałem dłubać. I to w pewnym sensie pomogło mi nauczyć się tego samochodu  na pamięć. Zielony Golf jest z nami do tej pory. W ostatni weekend zakończył trasę z przebiegiem ponad 350 tysięcy kilometrów.

Rok 2016, kwiecień. Urbi zdaje egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem. Pierwsza jazda z plastikiem w kieszeni - oczywiście zieloną strzałą. Decyzja: szukamy Golfa. Nic innego. Tylko Golf. Muszę go mieć. Poszukiwania trwają. Maj tego samego roku, komis w Gliwicach. Pojawia się cudowna sztuka. Rocznik 2002, silnik 1.9 TDI. Tym razem AXR (minimalne poprawki względem ATD), również 101 koni.

Co ciekawe, wersja BASIC ale z wieloma dodatkami. Posiada chociażby ESP. No i przede wszystkim jest to wersja limitowana CHAMP. Świetnie prezentujące się listwy progowe i tylne lampy z białymi kierunkowskazami.

Jazda próbna, zbieranie szczęki z ziemi i kupno w ten sam dzień! :)

Kliknij, by zobaczyć zdjęcie z jazdy próbnej.

Jak widać na zdjęciu, na Golfinie wiszą włoskie blachy. I faktycznie, samochód został wyprodukowany w Niemczech, skąd od razu trafił do Włoch. A ze słonecznej Italii przywędrował do Polski.

Spoiler

I tutaj wskazówka ode mnie, dla potomnych. Samochody z Italii mają plusy i minusy. Niebywałą zaletą jest fakt, że jest to ciepły kraj. Nie znajdziecie ani grama korozji. Ale wadą na przykład jest to, w jaki sposób Włosi "dbają" o samochody. Podejście jest proste - serwisować tylko w ASO... Ale nie przejmować się na parkingach i tym podobnych miejscach (to zależy od regionu; w Turynie trzaskanie aut jest na porządku dziennym).

Nie otrzymałem żadnych dokumentów związanych z wymianą rozrządu, więc była to sprawa gardłowa. Dzięki pomocy znajomego z hurtowni, za okazjonalną cenę kupiłem OEMowy zestaw rozrządu wraz z pompą wody (komplet od AUDI. Pudełko proste i bez kolosalnej ilości nadruków - wiedziałem od razu, że to paczka teoretycznie przeznaczona dla ASO. Tańsza i lepsza). Popołudnie w towarzystwie sąsiada i złocistego napoju, rozrząd wymieniony.

W międzyczasie wylądowała u mnie paczka z całym kompletem hamulców (calutki komplet tarcz i klocków na przód i tył od ATE). Tutaj szczególne podziękowania dla drugiego sąsiada, Marmiego (polecam wyguglować Golf 6 by Marmi :)). Praca, praca - hamulce na swoim miejscu. Błyszczące i gotowe do jazdy.

Obecnie cały czas dłubię przy Golfinie, ale już nie z takim impetem. Kwestia funduszy. Skończy się szkoła, pojawi się praca - wtedy prace na furą ruszą z kopyta!

Moje wrażenia

Spoiler

Golf IV to świetny samochód, jeśli nie oczekujemy ogromu miejsca. Można spokojnie jechać z drugą połówką na wakacje, na drugi koniec Polski. Wtedy tylna kanapa do złożenia i nagle pojawia się ogrom przestrzeni na bagaże. Wycieczki po 4-5 osób - robi się tłoczno, ale bardzo dobrze sobie auto radzi. Wtedy bagaże lądują do bagażnika. Innej opcji nie ma.

Wspomniałem o podróży na drugi koniec Polski. I powiem to świadomie - wiem, że to auto mnie nie zawiedzie. Sprawdza się tutaj powiedzenie "jak dbasz, tak masz". Idealny przykład to zieleniec dziadka, który - jak wspomniałem wcześniej - przekroczył granicę 350 tysięcy kilometrów. I to bez jakichkolwiek większych problemów.

Wygląd - zależy od egzemplarza i właściciela. Często można spotkać pordzewiałe gruchoty, ale - powiem nieskromnie - mój trzyma się świetnie. Nie wygląda na 14 lat.

Silnik? Ideał. Co prawda przydałaby się do niego skrzynia 6 stopniowa... Ale poza tym - złego słowa nie o nim powiem. Moc w zupełności satysfakcjonuje.

Nie pozostanę natomiast bezczynny w sprawie silnika i wprowadzę kilka modyfikacji. Cel - zmiana turbiny, większy intercooler i chip tuning. Około 160-170 kucy powinno wyjść.

Lista prac wykonanych/do wykonania

Spoiler

• rozrząd po kupnie / zrobione,
  • hamulce po kupnie / zrobione,
  • zmiana głośników / zrobione (Hertz DSK 165.2 - polecam, grają CUDNIE!),
  • dymione kierunkowskazy boczne / zrobione,
  • zmiana turbo na Garrett / do zrobienia na lato,
  • chip tuning / do zrobienia na lato,
  • intercooler / do zrobienia na lato,
  • obniżenie całości (zastrzeżenie - tył odrobinę wyżej od przodu) / do zrobienia,
  • opony zima i lato / zrobione,
  • felgi 16 OEM BBS / do kupienia,
  • zmiana klimy z manualnej na Climatronic / do zrobienia, części już się zbierają,
  • żarówki LED do oświetlenia wnętrza / zrobione,
  • lotka (spojler) na tył / do kupienia (oczywiście w dobrym guście ;) ).

Chętnych zapraszam do dyskusji! :)

Pozdrawiam.

Edytowano przez Urbi
1 osoba lubi to

Bardzo ładny golfik. Sam osobiście zastanawiałem się nad 4 niedawno, lecz aktualny fundusz, a zaraz ubezpieczenie po podwyżkach mi nie dało upolować nic dobrego ;)  Sam mam już 2 swoje auto, najpierw śmigałem Civiciem 5 - niestety ruda zjadła go na tyle, że nadawał się jedynie na złom [*]. Aktualnie zmieniłem Hondę na Punto 2 :D 

edit

Swoją drogą, tablice masz takie na stałe, czy to tylko do zdjęć?

Edytowano przez Hubert Murawski
1 osoba lubi to

@Hubert Murawski Dzięki wielkie za ocenę! :)

Powiem Ci, że ubezpieczenie nie jest takie złe jak go malują! :P Za tego dieselka 1.9 z 2002 mam teraz niecałe 1400. Full OC+AC (a w nim ubezpieczenie opon, szyb, calutki pakiet assistance.. No i w razie suszy w baku - jeden telefon i przyjeżdżają z kanistrem).

Tyle tylko, że to kwestia zniżek. Przeszły z dziadka ;) Ale mamy ochronę zniżek, także jakby się któremuś z nas coś stało to drugi nic nie traci.

Ale bez zniżek? Strach się bać. Myślę, że spokojnie koło 3000-4000 by wyszło..

Ja aktualnie płacę za silnik 1.2 840 złotych, również ze zniżkami maksymalnymi. 1400 to już dla mnie duża suma, po kilku latach spłaca się golfik :D Ochrona zniżek? Jakie dodatkowe koszta za taką usługę?

@Hubert Murawski W mojej ubezpieczalni ochrona zniżek to 100zł z hakiem. Jeśli chodzi o tablice - tylko do zdjęć :D

Wracałem ostatnio późnym wieczorem, drogą przez las. Ten znajduje się przy stawie, więc i mgła była straszna. I dopiero wtedy zauważyłem, że światła w Golfinie świecą.. Każde w inną stronę :) Mijania - prawa wysoko, lewa nisko. Długie - prawa okej, lewa wręcz prosto w ziemię.

Dzisiaj spędziłem w serwisie niecałe 10 minut. Panowie szybko i sprawnie wyregulowali mi lampy. Koszt? Bagatela 12 złotych. Za naprawdę śmieszną cenę otrzymałem nie tylko wyregulowane reflektory, ale przede wszystkim zdecydowanie większe bezpieczeństwo.

A pamiętajcie - bezpieczeństwo przede wszystkim!

Zdjęcie po regulacji (przed niestety nie wykonałem):

Y6TpyPc.jpg

Dokładnie, bezpieczeństwo przede wszystkim ;) Ja dzisiaj również miałem wizytę w warsztacie, niestety wróciłem już nie swoim autem. Prawdopodobnie sworzeń do wymiany + coś z obrotami się dzieje. Dodatkowo zaszalałem i od razu zamontują mi białe światła z przodu :D 

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się