Skocz do zawartości

Witamy na forum Graficznie.net! Korzystając ze strony oznajmiasz, iż zapoznałeś się z obowiązującym tutaj Regulaminem.

Hubert Murawski

Retusz starego zdjęcia

Rekomendowane odpowiedzi

Hubert Murawski

Cześć, często wracając do swojego dawnego miejsca zamieszkania przeglądam stare albumy rodziny. Dnia dzisiejszego natrafiłem na coś pięknego, stary album ze szkoły mojej mamy. Od pierwszej strony czułem zachwyt, dlaczego? Idąc z technologią, obecnie wszystko idzie przez druk, a cóż ujrzałem tam? Stronę tytułową, z piękną kaligrafią, widać było nawet linie wyznaczające wielkość liter - wszystko pisane odręcznie. Przeglądając album czułem w nim tak ogromnie wielką duchologię, której w obecnej dobie cyfryzacji nie doświadczymy, co tylko potęgowało mój zachwyt. Nie mając przy sobie skanera, porobiłem kilka zdjęć telefonem (zdjęcie zdjęciu taka incepcja ;)), a docierając do obecnego miejsca zamieszkania wybrałem jedno zdjęcie i zacząłem robić jego retusz. Poniżej speed art:

Jest to mój 3 tego typu film na kanale. Uważam, iż wyszedł najlepiej ze wszystkich. Nigdy tak naprawdę się tego nie uczyłem, odpaliłem photoshopa i zacząłem "tworzyć" - więc osoby znające się na rzeczy zapewne będą miały masę uwag, które z jak największą chęcią wysłucham by za jakiś czas poprawić rezultaty ostatecznego wyniku zabawy z retuszem. 

Ps. wybaczcie mi za jakość nagrania, program przy eksporcie zniszczył trochę obraz.

• Upvote 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Supratec

Siema @Hubert Murawski

Wstępnie powiem tak, miło że zaczarował Cię urok starej fotografii i albumu ręcznie robionego ;) sam mam podobne wrażenia jak otwieram taki album, jest moc, czuć duszę i czas tych zdjęć, nie to co z cyfrówkami dzisiaj.

Jak na 1 retouch wygląda super, choć też nie jest idealnie, ale co z tego, to przeciesz 1 raz co nie :D

Czasami ludziom się podobają tak przycięte włosy, mi osobiście ani trochę, widać że postać jest nie z tego tła od razu przez taki zabieg, trochę jak z gazety wycięte.

Wiem jak ogromnym problemem może się wydawać wycinanie włosów, ale są metody i sposoby ograniczające te czynność do kilku kroków a efekty są realistyczne.

Ten szczegół jak dla mnie do największej poprawki się nadaję.

Na koniec projektu dorzuć sobie nową warstwe foto nad zdjęciem i pokombinuj lekko by "ocieplić" je, bo trochę paleta za zimna wyszła, szczególnie przy twarzy i włosach, które przyciemniłeś i utraciłeś tym samym atrybuty blasku na nich.

Cień bardziej wtopiłbym i zmniejszył jego widoczność ;)

Daje 7/10 :rock: jest moc.

• Upvote 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Hubert Murawski

@Supratec dzięki za opinię! Włosy się mega zlewały ze względu na jakość zdjęcia, ciężko było mi je wyciąć dlatego wykonałem taki zabieg.

• Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Honey Bunny

Będę odmiennego zdania, niestety ale nie podoba mi się.

Duch starej fotografii uleciał całkowicie i bezpowrotnie. Jestem zdecydowaną przeciwniczkom tego typu działań, tak jak było dla mnie profanacją pokolorowanie Samych Swoich lub Franka Dolasa tak samo kompletnie nie rozumiem retuszowania i podciągania starych fotografii pod współczesną modłę. Mają być zakurzone i niewyraźne, mają pachnieć lawendą czy nawet naftaliną i jeśli nawet dochodzi do poprawienia ich jakość to nie mogą zatracić duszy czyli dalej mają pozostać czarno-białe, a tak, po obecnych zabiegach, mamy dziewczynkę, która śmiało mogłaby zagrać w remake'u Rodziny Addamsów lub Ringu.    

• Upvote 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta