Skocz do zawartości

Witamy na forum Graficznie.net! Korzystając ze strony oznajmiasz, iż zapoznałeś się z obowiązującym tutaj Regulaminem.

Marcin09

Kursy graficzne

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin09

Witam,
Chcę kupić kilka kursów max 300 zł dotyczących tworzenia grafiki (np. na stronie eduweb). Szukam jakiś dobrych, dzięki którym nauczę się coś co mi się może kiedyś przydać np. grafika na potrzeby stron internetowych, tworzenie logo. Doradzicie jaki kurs wybrać? ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Admin

Witam,

Może podaj na początek w jakim stopniu posługujesz się programami pokroju Adobe Photoshop i Illustrator.

Jednak na początek, jeśli dopiero zaczynasz to powiem, że strony internetowe projektuje się w Photoshopie, a loga powinno się projektować w wektorze, więc w tym przypadku Illustrator. Owszem ścieżki (wektor) można projektować w PS, ale nie jest to tak wygodne jak w Illustratorze.

Poza tym mam rozumieć, że chodzi o samo projektowanie bez pisania kodu strony?

• Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin09
2 godziny temu, Marcin napisał:

Może podaj na początek w jakim stopniu posługujesz się programami pokroju Adobe Photoshop i Illustrator.

W Photoshopie znam podstawy (gradienty, cienie itp.), bardziej zaawansowanych funkcji nie znam.

W Illustratorze nigdy nie pracowałem.

Jednak na początek, jeśli dopiero zaczynasz to powiem, że strony internetowe projektuje się w Photoshopie, a loga powinno się projektować w wektorze, więc w tym przypadku Illustrator. Owszem ścieżki (wektor) można projektować w PS, ale nie jest to tak wygodne jak w Illustratorze.

Tak, wiem. Właśnie miałem też na myśli zarówno grafikę wektorową jak i rastrową.

Poza tym mam rozumieć, że chodzi o samo projektowanie bez pisania kodu strony?

Najlepiej tworzenie strony + grafika rastrowa oraz oddzielnie tworzenie logo w wektorowej.

"PS. Podczas naciskania Alt+A pisze mi literę "ą", ale też zaznacza cały tekst (tylko w edytorze, w pasku adresu nie). Ktoś wie czy można, a jeśli tak to jak to naprawić?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Admin

U mnie ALT+A nic nie robi, jeŚli chodzi Ci o edytor tekstu na forum, więc tutaj nie pomogę.

Kursu do Photoshopa o tematyce webdesignu - eduweb.pl/kursy/photoshop/photoshop-dla-designerow - 59zł - 6 godzin

Będziesz potrzebował podstaw Illustratora, więc łap - eduweb.pl/kursy/illustrator/illustrator-od-podstaw - 79zł - 10 godzin 30 minut

Tutaj podsyłam również podstawowe narzędzia, które powinieneś opanować, dokładniej nauczysz się ich używać w kursie.

Oraz w sumie chyba najważniejsze, to ten kurs eduweb.pl/kursy/uzytecznosc/projektowanie-stron-ui-ux - 149zł - 13 godzin

Dowiesz się tu o między innymi takich rzeczach jak Mobile First czy Wstępny SEO oraz Typografia, co jest ważne.

Tego autora kursu gorąco polecam, oglądałem live na Bootcampie Eduweb. Zachęcam do zainteresowania się Bootcampem oraz 25 lutego odbędzie się takowy o Front-End http://eduweb.pl/bootcamp/FrontEndDeveloper :)

Jeśli chcesz jeszcze jakiś informacji na temat kursu czy innych to śmiało pytaj.

• Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin09

W tym kursie Illustratora powinienem nauczyć się korzystać z narządzi, które pozwolą mi na wykonanie logo?

Te kursy są dla takich osób, które raczej nie bardzo znają programy graficzne?. Pytam dlatego, że jest kilka kursów dotyczących samego Photoshopa jak i samego Illustratora. Chcę właśnie, aby osoba, która zna się na grafice dość dobrze pomogła wybrać kurs, który mi się do czegoś przyda, bo sam mógłbym wybrać taki kurs, który do niczego mi się w przyszłości nie przyda lub taki, który jest na tyle zaawansowany, że nie poradzę sobie, bo nie znam podstaw :).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Admin

Oczywiście, że nauczysz się z nich korzystać, nie służą one tylko do tworzenia logo. Nie ma takiego czegoś jak "złoty środek na logo".

Pierwsze co powinieneś wiedzieć o nim, budowa:

Kuo5Oaz.png

Jeśli chcesz od razu przejść do teorii oraz praktyki tworzenia logo to trzymaj - eduweb.pl/kursy/illustrator/identyfikacja-firmy-indesign-illustrator, ten kurs jest nastawiony na to, że już znasz podstawowe narzędzia. W opisie kursu masz nazwy lekcji i w sumie nie taki krótki opis tego co zawiera dany kurs.

Co do tego czy podstawy czy zaawansowane, to jedno z drugim się łączy. Same podstawy Illustratora nie są wcale takie "podstawowe" jakie się wydaje. Poza tym kurs nie uczy tylko sztywno narzędzi, ale też żeby był porządek i harmonia w projekcie i tego jak to wszystko zaprojektować, co z tego że coś zrobisz komuś, ale gdy to otworzy to nie będzie miał pojęcia gdzie co jest i jak to jest zrobione, bo zamiast użyć odpowiednich narzędzi i zrobić to w kilku warstwach to zrobisz to samo w dziesiątkach.

Jeśli chcesz zadać pytania dokładniejsze na temat webdesignu to polecam @trzygie, powinnen coś doradzić.

• Upvote 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin09
Admin

Najlepiej by było, może ktoś bardziej doświadczony jeszcze się wyrazi, jeśli Ci się spieszy to poczekaj jutrzejszy dzień, @trzygie może coś Ci podpowie. 

Ze strefy kursów nie korzystałem, więc się nie wypowiem. 

• Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin09

Kursy planuję kupić do końca tygodnia więc może ktoś coś doradzi :). 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Asfodel

Zanim kupisz kurs zastanów się porządnie nad wyborem programu, od którego zaczniesz się uczyć.

Abonament na AI swoje kosztuje. Oczywiście im więcej programów znasz tym lepiej, ale nie byłoby logicznym posunięciem przerobić kursy i potem stwierdzić, że wybrałeś zbyt drogi program i nie możesz sobie pozwolić na stałe abonowanie go. Np. niedawno wyszedł pod Windows całkiem niezły i niedrogi program wektorowy Affinity Designer, do którego można dokupić podręcznik po angielsku. T.j. pytanie czy chcesz umieć konkretnie AI (wiadomo, w agencjach wymagają), czy chcesz umieć projektować np. loga i strony internetowe ogólnie. Bo to drugie może być robione za pomocą wielu rożnych programów.

Edytowane przez Asfodel
  • Upvote 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin09

To też było powodem, dla którego założyłem ten temat. Chcę kupić, kurs, który w przyszłości mi się przyda, a więc taki który nauczy mnie korzystania z programu, którego znajomość jest przydatna w pracy. Przykładowo jaki program do tworzenia i obróbki grafiki jest używany w firmach? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Asfodel

Wiesz, to zależy jakie firmy i do czego. Oczywiście obecnie najpopularniejszy w agencjach itp. jest Adobe Creative Cloud, z Photoshopem, illustratorem i inDesignem.

Z drugiej strony - początkującego freelancera na pełny abonament Adobe CC nie za bardzo stać. Z punktu widzenia zapewnienie sobie oprogramowania do pracy w domu logicznym wyborem jest jakaś wersja Corel Draw (niekoniecznie najnowsza) do wektorów + pakiet fotograficzny Adobe (Photoshop + Lightroom) (~ 50 zł/mc), albo zdobywający właśnie pewną popularność zestaw Affinity Designer + Affinity Photo. Ten ostatni jest nowy, więc materiałów szkoleniowych jest niezbyt dużo i prawie wszystko po angielsku. Do nauki Corel Draw można wykorzystać darmową instrukcję obsługi zawartą w helpie programu - wszystko tam jest. Do Photoshopa są instrukcje na stronie Adobe - od nich bym zaczęła. Ogólnie to na stronach producentów oprogramowania można znaleźć sporo darmowych materiałów szkoleniowych.

Z trzeciej strony, absolutnie niezbędną rzeczą jest zdobycie umiejętności projektowania jako takiego, niezależnie od używanego oprogramowania. Kompozycja, typografia, dobór kolorów, sposoby pracy nad konkretnymi rodzajami projektów poczynając od "jak zaprojektować wizytówkę". Więc jeśli miałabym coś kupować z kursów na eduweb to zaczęłabym od nt. tego

https://eduweb.pl/zakup-online.aspx?Name=projektowanie-graficzne-od-podstaw 

I ogólnie tematy które mają w dziale DTP.

Popatrzyłabym też na książki oferowane przez wydawnictwo Helion oraz książek dotyczących projektowania graficznego ogólnie. Używanie tego czy innego programu jest ważne, ale nie zrobi z ciebie grafika. Program to młotek, którym pracujesz, ale żeby go twórczo użyć potrzebujesz znać nieco teorii.

Edytowane przez Asfodel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin09

Czyli jeśli kupować kursy to jakie i w jakiej kolejności, aby po kolei zdobywać potrzebną wiedzę? :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin09

Czy w którymś z kursów nauczę się prezentowania swoich prac? Tak jak np. w poniższym temacie wizytówki, albo strona internetowa pokazana na ekranie monitora? Tak w ogóle to to się robi w jakiś programie graficznym, czy są gotowe programy, które generują taki sposób prezentowania?

Dodatkowo chciałbym kurs tworzenia witryny internetowej. Pisanie kodu + samodzielne przygotowanie grafiki.

Czy na tej stronie są praktyczne projekty na zakończenie kursu?

Edytowane przez Marcin09

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Admin
24 minuty temu, Marcin09 napisał:

Czy w którymś z kursów nauczę się prezentowania swoich prac? Tak jak np. w poniższym temacie wizytówki, albo strona internetowa pokazana na ekranie monitora? Tak w ogóle to to się robi w jakiś programie graficznym, czy są gotowe programy, które generują taki sposób prezentowania?

To są "mockupy", tutaj znajdziesz przydatne i darmowe materiały, m.in. mockupy. 

Oczywiście możesz również wyszukać sobie w google wpisując np. "mockup a4"

• Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Asfodel

Są darmowe gotowce, są lepsze gotowce do kupienia na fotolia albo istockphoto, przy projektach z większym budżetem w grę wchodzi też samodzielne fotografowanie przedmiotów lub tworzenie wizualizacji w programie 3d - jak ktoś umie takie rzeczy.  Generalnie warto ogarnąć podstawy fotografii i obróbki zdjęć. Jeśli chodzi o obróbkę zdjęć, to kurs obsługi Photoshopa powinien cię nieco oświecić.

Natomiast powiem ci szczerze, że metody prezentacji podlegają modom i zmieniają się w czasie - i żeby być na bieżąco trzeba czytać prasę branżową po angielsku, bo po polsku teraz już w zasadzie nic nie wychodzi.  Ja sobie tutaj zaglądam - http://www.digitalartsonline.co.uk/

Edytowane przez Asfodel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin09

Chciałbym podsumować i sprecyzować moje wymagania. 

1. Maksymalna cena 500 zł

2. Umiejętności, które chcę nabyć:

- tworzenie grafiki na potrzeby stron internetowych

- tworzenie logo i innej grafiki "nie na stronę" (avatary itp.)

-  tworzenie stron internetowych

3. Nie zamierzam kupić wszystkich kursów na raz, a po kolei na przestrzeni do 2 miesięcy. Chciałbym więc, aby na początek nie były to kursy np. z tworzenia stron, grafiki na stronę, logo, jeśli nie będę znał podstaw.

4. Chcę za tą cenę kupić jak największą ilość kursów, które jak najlepiej poszerzą moją wiedzę. Nie chcę, aby w kilku kursach była mowa prawie o tym samym.

5. Prosiłbym (w miarę możliwości) o podanie kursów po kolei, w takiej kolejności, w jakiej powinienem je kupić.

Proszę o opinię doświadczonych osób, które będą wiedziały czy umiejętności, które nabędę w danym kursie przydadzą mi się w przyszłości. Z góry dzięki za poświęcony czas :).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Admin

@Marcin09 myślałem, że ktoś Ci pomógł w międzyczasie, dopiero teraz zajrzałem do tego tematu i patrzę, że nadal nie otrzymałeś ostatecznej informacji. Poradziłeś sobie już czy nadal potrzebujesz pomocy?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin09
Admin

Po przejrzeniu całych dwóch pakietów, wychodzę do wniosku, że weź pakiet 2 jeśli jesteś amatorem lub zielony w tworzeniu stron, chodzi mi o podstawowe języki html/css, a jeśli je ogarniasz to pakiet 1. 

Pakiet 1 jest nastawiony w pewnym stopniu na projektowanie, a Projekt 2 na kodowanie.

W obu przypadkach są kursy prowadzone przez Grzegorza Róg, którego polecam i kilku innych, z którymi nie oglądałem kursów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin09

Trochę odświeżę temat, bo zmienił się mój budżet, który mogę przeznaczyć na kursy, a zbliża czas kiedy chciałbym te kursy zakupić. Mam do dyspozycji 320 zł. Bardziej zależy mi na kursach dotyczących tworzenia grafiki niż tworzenia stron. Jeśli jest to możliwe to proszę o jeszcze kilka propozycji :).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Admin

Wieczorem postaram się napisać kursy i krótki informacje o nich.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Admin

Kurs Rysunku od Podstaw - 79zł
Jeśli chcesz rysować to na pewno powinieneś skorzystać z tego kursu, przyda się chociażby do naszkicowania nowej identyfikacji wizualnej czy po prostu jakiegoś rysunku.

Kurs Concept Art Digital Painting - 129zł 
Ogólna zasada to pierw trzeba umieć rysować na papierze, aby rysować na komputerze. Kurs niewymagany, jeśli będziesz używał pióra do rysowania po zeskanowanym szkicu, ewentualnie leć na czysto.

Kurs Adobe Photoshop Techniki Zaawansowane - 79zł
Mówisz, że podstawy znasz, więc przyda się umiejętność korzystania z bardziej zaawansowanych funkcji i łączenie ich w całość.

Kurs Adobe Illustrator od Podstaw - 79zł
Zapoznanie z podstawami programu, interfejs, podstawowe narzędzia i ich obsługa.

Kurs Adobe Illustrator Techniki Zaawansowane - 79zł
Zapoznanie z zaawansowanymi narzędziami jak np. Mesh Tool (siatka gradientu) oraz projektowanie grafik i kolorystyki, które dają ciekawy efekt.

Suma 316zł + ew. Digital Paint 129zł

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta